رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

الزام مطالعات بستر خاک و ژئوتکنیک قبل از صدور پروانه ساختمانی


27 تير, 1398 - 15:00 -- روابط عمومی۲
مدیر کل مدیریت بحران استان تاکید کرد:

الزام مطالعات بستر خاک و ژئوتکنیک قبل از صدور پروانه ساختمانی

مدیر کل مدیریت بحران استان گفت:مطالعات بستر خاک و ژئوتکنیک قبل از صدور پروانه ساختمانی و تصویب طرحهای توسعه الزامی گردد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

قدرت اله مهدیخانی مدیر کل مدیریت بحران استان در حاشیه جلسه ای که در خصوص بررسی مشکل نشست ساختمانهای منطقه یازده شهر محمدیه و با حضور مسولین نظام مهندسی، راه و شهرسازی و شهرداری تشکیل شد اظهار داشت. 
در سالهای اخیر مشکل نشست ساختمانها در بافت فرسوده و حتی برخی نقاط بکر در سطح استان با روند رو به رشدی  پدیدار شده که عواقب سوء و گاها فاجعه باری را در پی خواهد داشت. 
مهدیخانی ادامه داد: 
وجود خاک دستی سست و گاها نخاله های ساختمانی در زیر پی ساختمانها موجب کاهش شدید مقاومت ساختمان، نشست و حتی ریزش و تخریب ساختمان میگردد. 
وی افزود: این مشکلات عمده با تدابیر ساده عملی قابل پیشگیری هستند که یکی از سهل الوصول ترین راهها، حفر  چاههای کوچکی است که به عنوان چاه آب باران در ساختمانها ایجاد میگردند، و اگر این چاهها قبل از طراحی ساختمان حفر شوند اطلاعات بسیار خوب و کاربردی از نوع خاک و عمق پی را بدست خواهند داد.
مهدیخانی در پایان اظهار داشت: در اجرای طرح های توسعه شهر نیز مطالعات ژئوتکنیک تفصیلی برای شناخت پروفیل های خاک ، مقاومت و شتاب لرزه ای در هنگام زلزله از اولویت های ساخت و ساز بوده که میبایست به صورت جدی  در دستور  کار قرار گیرد